Światowy Dzień Krawata

A co ma to wspólnego z Chorwacją? Otóż nie każdy chyba jeszcze wie, że tą mało lubianą przez mężczyzn część garderoby zawdzięczamy właśnie Chorwatom.

W XVII wieku Chorwaccyżołnierze, którzy wchodzili w skład francuskiego wojska królewskiego, brali udział w Wojnie Trzydziestoletniej. Słynęli oni nie tylko ze swoich bojowych umiejętności i odwagi ale także z zawiązanych na szyi chustach, które mężczyźni dostali od swoich ukochanych na czas długiej rozłąki. W tym czasie francuska arystokracja była liderem w wyznaczaniu trendów mody na świecie. Gdy chorwaccy żołnierze wzięli udział w paradzie dla francuskiego króla Ludwika XIV jemu i jego wersalskiej świcie bardzo przypadły do gustu bawełniane chusty przewiązane na szyi. Był to jeden z niewielu przypadków, gdzie francuska arystokracja przejęła element ubioru od innej kultury.

W Zagrzebiu turyści mogą oglądać na żywo zmianę warty pułku Kravat. Każda zmiana warty zaczyna się od uroczystej ceremonii i przeglądu broni. Żołnierze przedstawiają wojsko sprzed 40-stu lat, które nosiło chusty, później nazwane krawatami. Dzięki temu Zagrzeb kreuje się na stolicę krawata, co ma być atrakcją turystyczną dla odwiedzających. To właśnie w Zagrzebiu produkowane są piękne, ręcznie robione krawaty, a w sklepach nauczą nas nietypowych wiązań. Jest idealny na prezent i jako pamiątka z Chorwacji.

Ten element ubioru doczekał się również swojego święta, 18 października i z tej okazji w Chorwacji, a zwłaszcza w Zagrzebiu są organizowane różne parady i konkursy między innymi bicie rekordu największego krawata na świecie który został pobity w 2003r w Puli.