Karnawał, czyli piąta pora roku

Jeśli masz ochotę na szaloną zabawę karnawałową, a Rio de Janeiro jest kierunkiem zbyt odległym zarówno geograficznie jak i finansowo, mamy dla was pocieszenie. Chorwackie, karnawałowe miasta znane są z fantazyjnie poprzebieranych korowodów i zabaw okolicznościowych, a karnawał w Rijece jest pełnoprawnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Miast Karnawału (Foundation European Carnival Cities) FECC.

Karnawał w Rijece

karnawalRijeka znana była z zabaw karnawałowych już w średniowieczu. Około 100 lat temu, w tej części Europy to właśnie w Rijece karnawał świętowano najhuczniej. Z tej okazji były organizowane pochody przebierańców i bale maskowe, w których uczestniczyła szlachta austriacka i węgierska, rosyjskie księżne, niemieccy baronowie, hrabiny i hrabiowie z całej Europy.

Do tradycji pochodów karnawałowych w Rijece oficjalnie powrócono w roku 1982. Nikt wówczas nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat ta impreza stanie się tak popularna. W 1994 roku było to już prawdziwe karnawałowe święto z 100 000 widzów i 4 000 przebierańców z Chorwacji i z zagranicy, dzięki temu Rijeka została pełnoprawnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Miast Karnawału (Foundation European Carnival Cities) FECC.
Nic zatem dziwnego, że to międzynarodowe wydarzenie przyciąga różne środki masowego przekazu, przedstawicieli prasy codziennej, stacji radiowych oraz wiele chorwackich i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Zabawy karnawałowe rozpoczynają się tradycyjnie wciągnięciem na maszt flagi rijeckiego Karnawału. Goście odwiedzający w styczniu Rijekę będą mieli okazję podziwiać Paradę Dzwonników i Przebierańców, która daje możliwość zapoznania się z bogatym folklorem tego regionu oraz wziąć udział w tradycyjnej już imprezie – w wyborach Królowej Karnawału.
Podczas tej uroczystości wybierana jest najsympatyczniejsza przedstawicielka płci pięknej, która uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach związanych z Karnawałem. Królowa Karnawału musi posiadać urok osobisty, poczucie humoru i wykazać się zdolnościami wokalnymi i tanecznymi. Po wyborze Królowej, następuje przekazanie przez burmistrza Królowi Karnawału klucza do miasta. W ten sposób władza zostaje przekazana przebierańcom, którzy według wierzeń ludowych zabawą i śmiechem przepędzają zło i przywołują wiosnę.

W lutym program jest równie bogaty. Odbywają się wesołe karnawałowe wyścigi samochodowe przebierańców Paryż-Bakar (nazwa pochodzi od wyścigów Paryż-Dakar; Bakar to miasteczko położone w regionie Kvarner), będące parodią światowych imprez tego typu. Przebrani kierowcy i pomysłowo udekorowane samochody dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Na odwiedzających czeka również Dziecięca Parada Karnawałowa, w której wezmą udział dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Kolejnymi atrakcjami przewidzianymi na luty są: Bal Karnawałowy, Maraton Przebierańców oraz Międzynarodowa Parada, która przemaszeruje ulicami Rijeki.
Organizatorzy przygotowali również szereg innych imprez takich jak karnawałowe gry sportowe, koncerty, komedie i przedstawienia organizowane specjalnie w czasie Karnawału.

Większość chorwackich regionów o tej porze roku, oferuje liczne imprezy dla wszystkich pokoleń. Co wieczór organizowane są występy różnych zawodowych i amatorskich grup teatralnych, renomowanych muzyków klasycznych, popularnych piosenkarzy oraz szereg innych tradycyjnych imprez, jak również festiwali o charakterze międzynarodowym.
Na karnawał warto też wstąpić do Kastavy, czy do miasta Pag.

Karnawał w Kastavie

karnawalKastava to miasteczko położone na samotnym wzgórzu, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok w Europie. Co roku podczas karnawału mężczyźni przebrani w owcze futra, obwieszeni dzwoneczkami przechodzą przez całe miasto. Najsłynniejsi są Zvončari Halubajscy, zakładający obok futer i dzwonków również maski przedstawiające różnego rodzaju zwierzęta. Tradycja ta, wywodzi się z czasów najazdu tatarskiego. By uchronić siebie przed niechybną śmiercią, a dobytek przed zagrabieniem, kastavscy pasterze przebrali się wtedy w owcze skóry, maski oraz obwiesili dzwonkami by w ten sposób przestraszyć nie spodziewających się takiego widoku najeźdźców. Tradycja ta i taniec, jest dziś podtrzymywana by wyganiać wszystkie złe duchy i by zapewnić urodzaj podczas zbliżającej się wiosny.

Karnawał na Pagu

karnawalW mieście Pag, na wyspie o tej samej nazwie w północnej Dalmacji, główną atrakcją karnawału jest spektakl pod tytułem „Niewolnica” („Robinja”). „Robinja” z Pagu jest przedstawieniem śpiewanym, którego elementem jest taniec z drewnianymi siekierkami. Postać niewolnicy jest odgrywana przez mężczyznę przebranego za kobietę z obowiązkową chustką na głowie i w towarzystwie dwóch chłopców. Oprócz niej jest też postać kupca i kupieckiej świty, chorążego, grajka oraz szereg postaci inspirowanych okresem władania tureckiego. Postacie idą w korowodzie, a przed domem proboszcza, szanowanego obywatela lub na głównym placu rozpoczyna się przedstawienie, którego uczestnicy ustawiają się na kształt elipsy. Akcja jest prosta: chodzi o wykupienie niewolnicy w sporze wrogich sobie stron i relacjonowaniu wydarzeń z przeszłości. Przy czym występuje konflikt dobrych i złych, ukryty pod maską miłości. W szczytowym momencie spektaklu bohaterowie zacieśniają się w krąg, a niewolnica ucieka.

Wszystkim, którzy choć na chwilę pragną zapomnieć o szarej rzeczywistości radzimy wybrać się do Chorwacji, gdzie w tym właśnie okresie jak powiadają Chorwaci panuje tzw. piąta pora roku, czas szaleństwa, zabawy i radości.

źródło:
croatia.hr
rijeka.hr