Jak czarterować jacht?

“Żeglarstwo to najwolniejszy, a zarazem najdroższy sposób podróżowania”. Z takim określeniem spotkaliśmy się nieraz. Jednak, czy jest to prawda? Czy posiadając wiedzę i umiejętności, można z tego, kiedyś elitarnego, a dziś coraz bardziej popularnego sportu korzystać, nie wydając oszczędności całego roku?

Najlepszy wariant: All Inclusive

Często słyszy się opowieści o tym, jak to wydatki w czasie rejsu mnożyły się na potęgę. Składka na paliwo, na kasę jachtową, potem na sprzątanie… A przecież zapłaciliśmy już i to niemało za rejs. Skąd więc te, co chwilę pojawiające się, żądania dopłat? Najprawdopodobniej wynikają z faktu, że przed zakupem nie sprawdziliśmy, czy nasz wymarzony rejs jest z opcją All Inclusive czy też nie. Jeśli nie jest, musimy przygotować się na dodatkowe opłaty. Jeśli zdecydujemy się na z pozoru droższą wersję All Inclusive, możemy być spokojni, że nikt nie będzie od nas żądał co chwilę, abyśmy uszczuplali nasz budżet. Rejsy All Inclusive mają w sobie wszystkie opłaty poza wyżywieniem oraz kosztami dojazdu. I tak z pozoru droższe wakacje mogą okazać się tańsze.

Agencja czarterowa zadba o żeglarza

Kolejną sprawą, nad jaką musimy się zastanowić, jest korzystanie z pomocy agencji czarterowej. Szukając jachtu na własną rękę nie unikniemy kontaktu z armatorem. A ten, z całą pewnością wykorzysta brak naszej wiedzy i bezlitośnie podniesie cenę. Korzystanie z agencji czarterowej (jesteśmy jedną z nich), która ma duże doświadczenie w swojej branży, pozwoli potem spać spokojnie. Wynajęty agent dba o interes czarterującego, nie armatora. Agent współpracuje z wieloma firmami armatorskimi i jest w stanie znaleźć dokładnie taki jacht, jaki nas interesuje w miejscu, z którego chcemy wyruszyć. Zadba, aby jacht był sprawny technicznie, zatankowany, czysty i wyposażony we wszystko co mieć powinien. Agent dopilnuje, abyśmy po przyjeździe mogli zaokrętować się od razu, a nie czekać aż jacht przypłynie nie wiadomo skąd. Jeśli firma świadczy najwyższy poziom usług, a my korzystamy ze skippera, ten zostawi nam krótkofalówkę, którą będziemy mogli w każdej chwili się z nim skontaktować, nie narażając nas na koszta połączeń zagranicznych.

Jaki jacht wybrać?

Wybór jachtu jest uzależniony od sposobu spędzania wakacji oraz liczby osób. Każdy żegluje inaczej. Jedni żeglarstwem nazywają kilku lub kilkunastodniowe przeloty, gdzie port widzimy na początku i na końcu naszej podróży. Inni chcą co noc stać w innym porcie, aby pozwiedzać urokliwe wysepki i małe, malownicze knajpki w najdalszych zakątkach, dostępnych tylko drogą wodną. Jeśli na jachcie będziemy spędzać dużo czasu, najlepiej aby był on przestronny i pozwalał w komfortowych warunkach cieszyć się naszą pasją. Dobrze, żeby był szybki i sprawnie żeglował przy słabym wietrze. Najlepszym wyborem będzie katamaran. Jachty tego typu mają bardzo obszerne kabiny, zlokalizowane tak, aby dać maksimum prywatności. Prawie we wszystkich tego typu jednostkach są to kabiny z kingstonem (toaleta jachtowa). Obszerna mesa pozwala biesiadować przy gorszej pogodzie. Gdy pogoda dopisuje, pokład zewnętrzny pozwala całej załodze cieszyć się urokami południowego klimatu.

Katamaran to dobry wybór, jeśli chcemy szybko i bezpiecznie pokonywać większe dystanse. Do minusów zaliczyć trzeba większe koszty postojów w marinach i droższą cenę czarteru. Jeśli jednak wybieramy się na wakacje z dziećmi, przestrzeń, jaką oferują te jachty, nie pozwoli im się nudzić.

Jednostki jednokadłubowe też potrafią być bardzo wygodne oraz lepiej żeglują na wiatr. Będą też dużo atrakcyjniejsze finansowo. Jeśli przechyły są dla nas kwintesencją żeglarstwa, wybór jest prosty.

Najważniejsze: bezpieczeństwo! Zadba o nie skipper.

Nie ulega wątpliwości, iż żeglarstwo to sport związany z żywiołem. Przed rejsem musimy sami zdecydować, czy nasze umiejętności są wystarczające, aby samodzielnie prowadzić jacht. Jeśli mamy obawy, możemy skorzystać z usług profesjonalnego skippera. Dobra agencja czarterowa „wyposaży” nasz jacht w osobę, która swoją wiedzą i umiejętnościami chętnie się podzieli oraz zadba, aby rejs przebiegał bezpiecznie i w miłej atmosferze. Skipper będzie znał też bardzo dobrze akwen oraz wszystkie warte zobaczenia zakątki. Zadba również, abyśmy nie przepłacali, kupując pamiątki.